ЕЛЕГАНТНО ПОКАЗВАМЕ ТАЙНИТЕ НА ТЕАТЪРА
В това специално интервю за сайта digitaltheatre.bg ще разберете още:
- Как елегантно и дискретно камерите се стремят да доближават зрителите до магията на театъра онлайн?
- Защо директорът на Арена Медиа вярва, че запазването и популяризирането на местната памет е важно за бъдещето ни като хора?
- Какво всъщност е магията на театъра за Дидо Липовански?
В рубриката „Очи в очи“ ви срещаме с творци от екипа, който реализира спектаклите, показвани на digitaltheatre.bg Онлайн зрителите избират първите участници в срещите.
Димитър Липовански режисира трите видео реализации на спектаклите „Зли вълшебства, добри вълшебства“, „Приказка в найлонова торбичка“ и „Приключения чудати с фигури познати“.
Димитър Липовански е идеолог на проекта digitaltheatre.bg с кодово име „Дигитална платформа „Камила“. Като продуцент е и лидер, и мотор, и каквото още е необходимо, за да се превърнат идеите в реалност. Театърът е в кръвта му цял живот, а дигиталният театър – откакто се появи в интернет.
„Има поне две причини да се прави театър онлайн – или поне театър, който е записан по някакъв начин предварително, а не се случва в живото присъствие на много съпреживяващи зрители… Едната причина е удобството да можеш да пренесеш едно театрално представление на места, където хората просто нямат възможност да гледат на живо“, обяснява Дидо Липовански. Другата причина, разбира се, е новата пост-ковид действителност, в която всички живеем.
СПЕЦИАЛНО
Зад кулисите
В „Приключения чудати с фигури познати“ актьорите Илия Деведжиев, Анелия Пейчева и Росица Миновска-Деведжиева пеят поне 15 песнички.
Куклите от спектакъла „Зли вълшебства, добри вълшебства“ имат доста интересна и направо драматична история.
Илия Деведжиев пише тази пиеса като част от задача за възпитаването на малките и най-малките граждани.
ПРОДУКЦИИ
Спектакли
Една невероятна история за Чудната монета Аспра, която отвежда едно Момче от днешно време в Средновековието, право в двора на Червенския болярин.
Това е една пиеса за вежливите думички. Онези, които уж всички знаем, но дали осъзнаваме вълшебството, което носят?
Как правят котетата? Мяу!? Да, точно така! Но не и котето, за което разказваме. Това коте вместо “мяу” казаше “бау”!