ЗА ПЕСНИЧКИТЕ В „ПРИКЛЮЧЕНИЯ ЧУДАТИ…“
В рубриката „Зад кулисите“ ви разкриваме малки тайни от творческия процес по създаването на спектаклите, показвани на digitaltheatre.bg Тук може да прочетете как са направени куклите, откъде се е взела музиката, или пък интересни факти за артистите.
В „Приключения чудати с фигури познати“ актьорите Илия Деведжиев, Анелия Пейчева и Росица Миновска-Деведжиева пеят поне 15 песнички. Текстовете са на Роси, която е и автор и режисьор на детската пиеса. Музиката е сътворена от композитора Пламен Мирчев-Мирона. В неговата творческа биография има стотици часове театрална музика, част от тях – и за куклен театър. Мирона е носител и на престижната награда „Аскеер“ за театрална музика, но за драматичен театър: през 1996 година, за музиката на постановката „Тайното евангелие на Йоан“ от Стефан Цанев, с режисьор Борис Панкин.
Ако искате да попеете с Рисуваното Човече от „Приключения чудати с фигури познати“ – заповядайте част от текста на песничката:
Аз съм рисувано човече,
И тръгвам във света голям,
Защото сутрин, обед, сутрин, обед, вечер,
Не искам да живея сам.
След миг потеглям, няма време
За колебания и страх,
Дано светът да ме приеме,
Дано да ми хареса, ах.
ПРОДУКЦИИ
Спектакли
Забавно куклено приключение, в което едно рисувано човече: „точка-точка-запетайка, тире-минус-обиколка“, тръгва на пътешествие.
Как правят котетата? Мяу!? Да, точно така! Но не и котето, за което разказваме. Това коте вместо “мяу” казаше “бау”!
Една невероятна история за Чудната монета Аспра, която отвежда едно Момче от днешно време в Средновековието, право в двора на Червенския болярин.
СРЕЩИ
Очи в очи
Илия Деведжиев е автор на пиесата „Приказка в найлонова торбичка“ и играе в спектакъла, режисиран от Росица Миновска-Деведжиева.
Росица Миновска-Деведжиева режисира спектакъла „Зли вълшебства, добри вълшебства“ и играе в него.
Димитър Липовански режисира трите видео реализации на спектаклите „Зли вълшебства, добри вълшебства“, „Приказка в найлонова торбичка“ и „Приключения чудати с фигури познати“.